Justyna Żyszkowska

przewodnik tatrzański

Licencjonowany Przewodnik Tatrzański II klasy
Instruktor Narciarstwa
Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego

KILKA SŁÓW O FOCZENIU :)

Prędzej czy później poczujesz, że męczy Cię tłok na stoku, kolejki do wyciągów, tłum przy barze. Jednocześnie nie wyobrażasz sobie spędzić urlopu zimą w górach bez jazdy na nartach. Co wtedy?

Ski-touring jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Jeśli podejmiesz to wyzwanie, będziesz mieć okazję na eksplorację górskich terenów zimą i wiosną, mogąc swobodnie i szybko przemieszczać się tam, gdzie głęboki śnieg uniemożliwia piesze wycieczki. Wystarczy, że jesteś średniozaawansowanym narciarzem. Nauczymy Cię wszystkiego związanego z uprawianiem narciarstwa wysokogórskiego od podstaw - a zimowe wycieczki na nartach oraz zjazdy w terenie dostarczą Ci dawkę pozytywnych emocji, o których długo nie zapomnisz!

Nawet całkiem blisko zatłoczonego Kasprowego Wierchu Tatry posiadają swój niepowtarzalny urok. Rozległe doliny w sercu tego regionu są doskonałym miejscem dla początkujących ski-tourowców a  łagodne granie Tatr Zachodnich zapewniają wspaniałe warunki do długich wycieczek z zapierającymi dech piersiach widokami i długimi zjazdami. Doświadczonym narciarzom szukającym porządnej dawki adrenaliny poza ubitymi trasami oferujemy wyprawy z instruktorem na bardziej wymagające toury Tatr Wysokich.

Nasze imprezy swój wyjątkowy charakter zawdzięczają przede wszystkim naszym instruktorom - osobom o bogatym doświadczeniu ski-tourowym i przewodnickim  (to podstawowy czynnik gwarantujący bezpieczeństwo) oraz o świetnej znajomości terenu - co stanowi, że nasi Klienci zawsze biorą udział w  możliwie najlepszej imprezie ski-tourowej!

Wycieczki mają miejsce w najpiękniejszych regionach Tatr, z dala od przeludnionych stoków narciarskich.

 

PAMIĘTAJ! Ski-touring to też wysiłek dla Twojego organizmu - większość nowicjuszy jest szczerze zaskoczonych jak wymagające fizycznie może być nawet krótkie podejście lub zjazd w terenie! Aby zapewnić sobie maksimum przyjemności z naszych szkoleń musisz mieć odpowiednie przygotowanie kondycyjne - sugerujemy, abyś przed przyjazdem dzięki regularnym ćwiczeniom cardio i na siłowni zapewnił sobie odpowiednią siłę i wydolność:)

Warunki śniegowe w górach zmieniają się z przez cały sezon - z dnia na dzień, czasem nawet z godziny na godzinę - zatem sztywny podział wycieczek z założenia nie może być bardzo precyzyjny. Jakkolwiek mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym w opisie każdej imprezy (m.in. wymagania kondycyjne i umiejętności narciarskie) bez problemu znajdziesz idealną ofertę dla siebie! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami, służymy fachową pomocą.

1. Wstęp - ABC skitouringu - wycieczka 1-dniowa

Wycieczka ta ma na celu wprowadzenie narciarzy w świat nowej górskiej przygody z dala od wyratrakowanych stoków. Jest odpowiednia dla wszystkich tych, którzy czują się komfortowo zjeżdżając po czerwonych trasach narciarskich w różnych warunkach pogodowych/śniegowych i umieją zatrzymać się zawsze wtedy kiedy trzeba a przede wszystkim chcą podjąć nowe wyzwanie i nauczyć się technik podchodzenia i zjazdu poza trasami. Wcześniejsze doświadczenia w jeździe poza trasami nie są wymagane. Trasa wycieczki nie jest zbyt wymagająca kondycyjnie i technicznie a czas podejścia to max. 3h z lekkim plecakiem.

Czas trwania: 1 dzień

Terminy: od połowy grudnia do kwietnia/maja (w zależności od warunków śniegowych)

Trudność: łatwa

Dla kogo: dla każdego

Wielkość grupy: max. 6 osób, aby zapewnić każdemu maksymalne bezpieczeństwo.

Zbiórka: Kuźnice

Przykładowy program szkolenia

Spacer na nartach do Doliny Kondratowej. Podczas tej wycieczki objaśnimy sposób działania wiązań turowych i fok, poza tym zapoznamy Was z wszystkimi aspektami obsługi sprzętu ski-tourowego - jak go dopasować do swoich potrzeb, jak należy go przechowywać i konserwować. Nauczycie się sprawnie przyklejać foki do nart przed podejściem i szybko odklejać je przed zjazdem. Poza tym przybliżymy Wam taktykę bezpiecznego planowania wyjść na górskie tury i wyboru trasy.

Powyższy program wycieczki jest wyłącznie poglądowy. Przewodnik zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie imprezy odpowiednio do panujących warunków śniegowych/pogodowych lub/oraz umiejętności narciarskich Uczestników.

 

W celu ustalenia terminu i ceny skontaktuj się z nami:

Mailowo:          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefonicznie:    + 48 502 052 111

2. Jednodniowe, podstawowe szkolenie lawinowe

Szkolenie ta ma na celu wprowadzenie turystów w zagadnienia ABC lawinowego, jak zachować się w trakcie i po zejściu lawiny. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak używać sprzętu lawinowego – ABC (detektor LVS, sonda, łopatka), jak postępować w przypadku uczestniczenia wypadku lawinowym, co robić by jak najszybciej i bezpiecznie pomóc poszkodowanym – znaleźć i odkopać zasypanego w lawinie.

Czas trwania: 1 dzień

Terminy: od połowy grudnia do kwietnia/maja (w zależności od warunków śniegowych)

Trudność: łatwa

Dla kogo: dla każdego

Wielkość grupy: max. 6 osób, aby zapewnić każdemu komfortowe warunki.

Zbiórka: Kuźnice

Szkolenie  prowadzone jest przez Ratowników TOPR

Przykładowy program szkolenia

Przejście na nartach do Hotelu Górskiego Kalatówki, krótkie zajęcia teoretyczne.  Szkolenie w terenie przy użyciu sprzętu Lawinowego Centrum Treningowego. Ćwiczenie poszukiwania zasypanego detektorem LVS, sondowania i poprawnego odkopywania poszkodowanego.

Powyższy program wycieczki jest wyłącznie poglądowy. Instruktor  zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie imprezy odpowiednio do panujących warunków śniegowych/pogodowych lub/oraz umiejętności Uczestników.

W celu ustalenia terminu i ceny skontaktuj się z nami:

Mailowo:          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefonicznie :    + 48 502 052 111

3. Ski-tourowy weekend dla początkujących - sobota - niedziela

Intensywny program dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę ze ski touringiem. Impreza jest polecana narciarzom, którzy chcą przyswoić podstawowe umiejętności pozwalające poruszać się bezpiecznie w terenie, będąc jednocześnie doskonałym przygotowaniem do odbycia dalszych wycieczek. Oprócz przybliżenia taktyki bezpiecznego planowania wyjść na górskie tury zajęcia w terenie obejmują techniki podejścia na stoku (zakładanie śladu i zakosów), wybór trasy i efektywne używanie sprzętu lawinowego (detektora LVS, sondy, łopaty). A przede wszystkim spędzicie aktywnie czas w pięknej scenerii Tatr! Aby jednak całodniowa wycieczka była przyjemna, wymagane jest przynajmniej średnie przygotowanie kondycyjne oraz umiejętności narciarskie. Na nocleg schodzimy do Zakopanego.

Czas trwania: 2 dni

Terminy: od stycznia do kwietnia/maja (w zależności od warunków śniegowych)

Trudność: łatwa/umiarkowana

Dla kogo: dla każdego, kto czuje się swobodnie na nartach na czerwonych trasach i radzi sobie na czarnych

Wielkość grupy: max. 6 osób, aby zapewnić każdemu maksymalne bezpieczeństwo.

W celu ustalenia terminu i ceny skontaktuj się z nami:

Mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefonicznie:  + 48 502 052 111

Program jest ustalany indywidualnie w zależności od warunków i umiejętności uczestników.

Przykładowy program szkolenia 

1 dzień: spotkanie w Kuźnicach, spacer na nartach do Doliny Kondratowej stamtąd szlakiem narciarskim do Doliny Goryczkowej i na Kasprowy Wierch. Zjazd częściowo w terenie poza trasą narciarską. Możliwy jest też wariant z oddzielnym szkoleniem lawinowym prowadzonym przez Ratownika TOPR. Praktyczne zastosowanie zestawu lawinowego. Nauka szukania detektorem LVS, sondowania i odkopywania zasypanego 

2 dzień: spotkanie w Kuźnicach, spacer na Halę Gąsienicową, wyjście na Przełęcz Liliowe, przejście na Świnicką Przełęcz. Zjazd ze Świnickiej Przełęczy na Halę Gąsienicową i do Kuźnic (możliwy też wariant z Przełęczą Karb)

Oprócz przybliżenia taktyki bezpiecznego planowania wyjść na górskie tury zajęcia w terenie obejmują techniki podejścia na stoku (zakładanie śladu i zakosów), wybór trasy i efektywne używanie sprzętu lawinowego (detektora LVS, sondy, łopaty). Poza tym nauczycie się jak użyć nart w sytuacji awaryjnej oraz przyswoicie podstawową wiedzę o śniegu i lawinach. A przede wszystkim spędzicie aktywnie czas w pięknej scenerii Tatr!

Możliwy jest też wariant z noclegiem w schronisku.

 

Mailowo:          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefonicznie:    + 48 502 052 111 

powrót do góry strony

4. Toury dla średniozaawansowanych - impreza 4-dniowa

Program skierowany do wprawnych narciarzy mających już pewne doświadczenie w jeździe poza trasami, radzącymi sobie w zróżnicowanych warunkach śniegowych i pogodowych, którzy nabyli również podstawową wiedzę na temat technik ski-tourowych. Doświadczeni narciarze off-piste bez wcześniejszych szkoleń ski-tourowych również są mile widziani. Uwaga - ze względu na to, że impreza trwa kilka dni i przynajmniej część z planowanych wycieczek wymaga dobrej kondycji, wskazane jest, aby uczestnicy charakteryzowali się dobrą formą fizyczną. Średnie przewyższenia to 800-1000m/dzień, a każda wycieczka w zależności od panujących warunków śniegowych i pogodowych może trwać nawet do 7-8h. Na noclegi schodzimy do Zakopanego lub kwaterujemy się w schroniskach (szczegółowy program na dany kurs będzie przedstawiony kilka dni przed jego rozpoczęciem).

Czas trwania: 4 dni

Terminy: od stycznia do kwietnia/maja (w zależności od warunków śniegowych)

Trudność: umiarkowana/średnio trudna

Dla kogo: dla każdego, kto czuje się swobodnie na nartach na czerwonych i czarnych trasach

Wielkość grupy: max 4 osoby, aby zapewnić każdemu maksymalne bezpieczeństwo.

W celu ustalenia programu, terminu i ceny skontaktuj się z nami:

Mailowo:          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefonicznie:    + 48 502 052 111

Program układany jest w zależności od panujących warunków, wielkości i umiejętności grupy.

powrót do góry strony

5. Wysokogórskie wyprawy dla zaawansowanych - 100% tatrzańskiej przygody!

Oferta tylko dla wprawnych narciarzy posiadających doświadczenie w zimowych wycieczkach wysokogórskich i zjazdach poza trasami w różnorodnych warunkach śniegowych. Większość wycieczek jest wymagająca - należy być przygotowanym m.in. na podchodzenie na nartach przez kilka godzin non stop i na strome zjazdy w trudnych warunkach (żleby etc.). Uczestnicy, dodatkowo wyposażeni w czekany, raki etc., będą musieli nieść cięższe plecaki - przez co odpowiednie przygotowanie kondycyjne jest koniecznością!

Czas trwania: do ustalenia

Terminy: do ustalenia

Trudność: trudna/bardzo trudna

Dla kogo: wyłącznie dla zaawansowanych narciarzy z doświadczeniem pozatrasowym, z dobrą kondycją fizyczną

Wielkość grupy:  max. 4 osoby.

 

W celu ustalenia terminu i ceny skontaktuj się z nami:

Mailowo:          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefonicznie:    + 48 502 052 111

powrót do góry strony Pomagamy w wypożyczeniu sprzętu ski-tourowego i zestawu lawinowego.

 

UWAGA: Każdy Uczestnik musi posiadać kask  oraz zestaw lawinowy. Wyjątkiem  jest kurs „ABC skitouringu”, gdzie zestaw lawinowy jest nieobowiązkowy. Wszyscy Klienci muszą posiadać ubezpieczenie na wypadek akcji ratunkowej w górach oraz ubezpieczenie na życie, zdrowotne lub/i od odpowiedzialności cywilnej z tytułu choroby, wypadku, obrażeń (łącznie ze śmiercią), poniesionych strat lub szkód, mogących wystąpić w związku z ich udziałem w imprezie.

Ważna informacja - zwykłe ubezpieczenie travel nie obejmuje m.in. narciarstwa pozatrasowego!


 

Wycieczki dla każdego

Wycieczki wysokogórskie

Ski - toury

Ski toury, Skitoury, Skitury, Ski tury, Kurs skitourowy, Kurs skiturowy, Ski toury nauka, Ski toury instruktor, Ski toury Tatry, Ski toury szkolenie, Skitury nauka, szkolenie instruktor